Dociekliwe Berylki w działaniu - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 13 w Lublinie

Tag img 25.02.2024, 16:48

Dociekliwe Berylki w działaniu

W środę dnia 21 lutego odbyły się kolejne zajęcia w ramach Klubu Młodego Odkrywcy Dociekliwe Berylki „Razem dla lepszej przyszłości”.

Plakat-  Dociekliwe Berylki w działaniu

W ramach zajęć doświadczalnych uczniowie mieli okazję poznać między innymi zjawisko dyfuzji. Jest to proces, z którego korzystamy każdego dnia, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. To dzięki niej, gdy rozpylimy odświeżacz powietrza choćby w jednym pomieszczeniu, piękny zapach unosić się będzie we wszystkich pokojach. Ona sprawia, że przechodząc obok piekarni, czujemy zapach świeżego pieczywa, a gdy dodamy do herbaty cytrynę, możemy zaobserwować zmianę jej barwy. O dyfuzji uczymy się w szkole, na lekcjach z chemii. Na czym polega ten proces? Jakie są rodzaje dyfuzji? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie podczas własnoręcznie wykonanych doświadczeń.

Uczniowie przygotowali również ciecz nienewtonowską. Jest to masa niezwykła, wydaje się magiczna, a tak naprawdę to czysta fizyka. Ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zamienia się w ciało stało. Gdy mocno ugniatamy, naciskamy lub… nawet odpowiednio stawiamy stopy i chodzimy.
Spotkanie było okazją do odkrywania nauki.

Pozwoliło uczniom na samodzielność i poznawanie tego co dla nas dorosłych jest oczywiste. Spotkanie zaowocowało nie tylko zdobytymi przez uczniów cennymi umiejętnościami i wiedzą, ale przede wszystkim rozbudzenie chęci do dalszego odkrywania tajemnic nauki! Radość i entuzjazm stały się dla nas najważniejszym wskaźnikiem sukcesu.

Informację przygotowała
p. Monika Stachowicz